Хм, какво е привлекателно съдържание? Как да определите дали текстът на един сайт е убедителен? Все пак това е субективна материя. И въпреки това, има едно нещо, което можете да направите, което винаги ще Ви носи добри резултати. За да Ви представя по-добре този съвет, ще Ви разкажа една лична история. Прочетете внимателно и анализирайте разликата между двата подхода.
Личната ми история и подход за писане на съдържание #1
Майка ми е актриса и режисьор и има театрален клуб за деца на възраст между 7 и 17 години. Всеки театрален сезон започва с началото на учебната година септември и приключва с края на учебната година. Два месеца почивка от работа! Готино, нали?
Супер е, но в средата на тази почивка майка ми започва да се притеснява как ще привлече нови деца за следващата година. Нали знаете как амбициозните родители искат да запишат децата си на всеки възможен кръжок – танци, пеене, рисуване, спортове и други. Така че в началото на всяка учебна година започва едно съревнование между тези школи за потенциални участници. Майка ми също прави кампания да представи театралния клуб на нови деца и техните родители. Не е достатъчно само децата да искат да се запишат. Трябва и родителите да са съгласни.
Нейния подход от години насам е да направи флаери, да обиколи училищата и да ги раздаде на децата, надявайки се, че те ще ги покажат на родителите си. Информацията, която можете да прочетете на флаера, е стандартното – актьорска игра, пеене, участие в различни фестивали. Разбира се, включени са и част от престижните награди, които клубът е спечелил през годините на национални и международни фестивали.
Внушително, нали? Да, определено! Но може и по-добре.
Писане на съдържание подход #2
Един ден, докато вървях из Варна, получих прозрение. (барабани…) Това далеч не е всичко, което всъщност майка ми даваше на тези деца! Те се учат на работа в екип, да презентират спокойно и уверено пред публика, да говорят отчетливо, да се изразяват, да мислят креативно. Това са все качества, които всеки родител би искал детето му да развие.
Знаете колко стресиращи могат да бъдат интервютата за работа, а и запознанството с нови хора като цяло. Виждала съм със собствените си очи как срамежливи деца, които не искат да обелят и дума, след година участие в театралния клуб, разцъфват. Те се чувстват по-самоуверени, изразяват се по-добре и дори езикът на тялото им, показва, че са по-отворени към света и другите хора.
Много от тези качества са само блян за доста от възрастните. А майка ми развива тези умения още от ранна възраст, когато децата възприемат много по-лесно. Тя разбира се го прави с цялата си обич и дори не знае колко много помага на тези деца и тийнейджъри да имат по-добра кариера, по-високо самочувствие и по-добър живот.
Сравнение между двата подхода
Представете си сега кампания, която да подчертава тези ползи. Как биха реагирали родителите? И сравнете подобна кампания с традиционните сухарски флаери – актьорско майсторство, пеене, пластика, много фестивали. Бас хващам, че вече традиционния подход не е толкова привлекателен, нали?
Недейте просто да изброявате какво включва Вашата услуга или какви характеристики има продуктът, който продавате. Вместо това, отделете време да помислите как Вашите услуги/продукти влияят на потенциалните Ви клиенти на едно по-дълбоко ниво. Как можете да направите животът им по-добър? Повярвайте ми, ако вложите време и усилие в маркетинговата си кампания, ще получите резултати надминаващи очакванията.
Много бизнес собственици / управители дават на други хора да пишат съдържанието на сайтовете им, без дори да дадат основни насоки какво да има в текстовете. Но Вие познавате най-добре услугите/продуктите, които предлагате. Така че вместо да дадете на чужд за Вашия бизнес човек да напише текстовете, опитайте да го направите Вие. Дори и да е в суров вид. След това можете да дадете черновите на Вашите SEO специалисти и те ще ги превърнат в завършени текстове привличащи потенциални клиенти.
Ще се радвам да споделите в коментарите какви са Вашите услуги/продукти и как можете да ги представите по един по-различен и привлекателен начин.
0 Comments